Beyoğlu Yelken Okulu

Beyoğlu Yelken Okulu başarılı sporcular yetiştiriyor

Beyoğlu Yelken Okulu Kayıt Formu İçin Tıklayın

Beyoğlu Belediyesi tarafından 2006 yılında hizmete sokulan Beyoğlu Yelken Okulu, Hasköy Sahili’nde bulunan tesislerinde 07 – 14 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz hizmet veriyor. Geleceğin yelkencileri Haliç’te yetişiyor…

Beyoğlu’nda ikamet eden gönüllü çocuklara ücretsiz hizmet veren Beyoğlu Yelken Okulu, yılın çeşitli dönemlerindeki 8 haftalık yelken eğitimi programlarını sürdürüyor. Bugüne kadar yüzlerce çocuğa yelken eğitimi verilen okuldan yetişen sporculara Beyoğlu Yelken Kulübü tarafından lisans çıkarılarak, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen yarışlara katılmasına imkan sağlanıyor. Beyoğlu Yelken Okulu’nda eğitim alan çocuklar, ayrıca her yıl mayıs ayında Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından ortak düzenlenen Haliç Yelken Yarışları’nda mücadele etme imkanına da kavuşuyor.

Optimist ve Lazer sınıfı teknelerle verilen eğitimler, hafta sonlarında Hasköy Sahili’nde bulunan okulda ve uygulamalar da Haliç’te gerçekleştiriliyor. Yelken Okuluna katılan çocukların güvenliği, uzman personel, can yelekleri ve eğitimler sırasında hazır bulunan Zodyak botlarla sağlanıyor. Ayrıca öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Yelken Okulu’na kayıt yaptırmak isteyen çocuklar gençlik merkezi ve www.beyoglugenclikmerkezi.com  internet sitesi ile 444 0 160 numaralı telefona ya da hafta sonları yelken okulu tesislerine bizzat başvuruda bulunabilir.

Beyoğlu Belediyesi Yelken Okulu’nun Hikayesi

Beyoğlu Belediyesi eğitime ve gençlere ayrı bir önem ve destek veriyor. Onların daha sağlıklı ortamlarda yetişmesi için okulların fiziki şartlarını iyileştiren, imkânı olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan belediyemiz;  bununla birlikte; yaz kampları açıyor, yurtiçi ve yurtdışında öğrencilerin katıldığı geziler düzenliyor. Tüm bunların yanında yaz aylarında da “Yaz Spor Okulu” açıyor.

Öğrencilerin farklı branşlarda eğitim aldığı yaz okullarına bu yıl yeni bir branş eklendi. Hasköy Spor Tesisleri bünyesinde “Beyoğlu Belediyesi Yelken Okulu” açıldı.

Yelken Okulu için İlk Adım

Gençlerin emniyetli ve eğlenceli şekilde deniz, rüzgâr ve yelkenle tanışacakları Yelken Okulu’nun ilk adımı 21-22 Ekim 2006 tarihleri arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Haliç Yelken Yarışları’nda atıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; burada yapılan yarışların ardından Haliç’in yelken için bir merkez olabileceğini fikriyle ilgililerle görüştü ve yelkenin Beyoğlu’nda da yaygınlaşması için ilk adımların atılması direktifini verdi.

Bu konuda Dragos Yelken Kulübü yetkilileriyle çeşitli defalar görüşmeler yapılarak fikir alış-verişinde bulunuldu. Görüşmeler neticesinde Hasköy Spor Tesisleri bünyesinde olan bir binanın rahabilite edilmesine ve burada yelken sporu için merkez oluşturulmasına karar verildi.

İstanbul Yelken Tesislerine 4-5 kez inceleme gezisinde bulunuldu. Bu incelemelerde belediyemizin organizasyon yetkilileri ve teknik mimar ve mühendisler de bulundu. İncelemeler sonrasında tesislerin nasıl rehabilite edileceğine karar verilerek; Hasköy’de kurulacak yelken tesisleri için taslak proje yapıldı. Daha sonra uygulanması düşünülen proje için Dragos Yelken Kulübü yetkilileri ile tekrar bir araya gelindi ve yapılan proje birlikte değerlendirildi. Toplantı sonucunda projede bazı revizeler yapıldı. Ardından nihai şekle geldi. Hasköy Spor Kulübü’nün kullandığı tesisler yelken sporunun yapılabileceği şekilde düzenlendi ve Hasköy sahilde de rampa ve yüzer duba imal ettirildi.

Bir tarafta bu çalışmalar devam ederken diğer tarafta Beyoğlu’ndaki amatör spor kulüplerinin başkanlarının iştiraki ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın himayesinde Beyoğlu Yelken ve Su Sporları Kulübü Derneği’nin kuruluşu yapıldı.

Dragos Yelken Kulübü iştirakiyle 27 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleştirilmek üzere “Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Kupası Haliç Yelken Yarışları” ismi alındı ve Haliç’in yelkenle bir kez daha tanışacağı organizasyon için ilk adım atılmış oldu.

Türkiye Yelken Federasyonu

Haliç’te gerçekleşecek yelken yarışlar için organizasyon çalışmaları sürerken; Türkiye Yelken Federasyonu; federasyonun 50. yılında yapacağı kutlamaları çerçevesinde Haliç’te ortak bir organizasyon gerçekleştirmek istediklerini belediyemize bildirdiler. Bunun üzerine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Beyoğlu Belediyesi’nin 150. yılı, Türkiye Yelken Federasyonu’nun 50. yılında ortaklaşa bir organizasyon yapılması kararlaştırıldı. Karşılıklı imzalanan protokole göre yapılacak etkinlik; “Beyoğlu Belediyesi & Türkiye Yelken Federasyonu Haliç Yelken Şenlikleri” olarak adlandırıldı. Sadece optimis sınıfında ve Türkiye çapında kulüplerin katılacağı yarışların 2 gün sürmesi karşılıklı olarak onaylandı.

Haliç’te Yarışlar

Karşılıklı anlaşmaların ardından baharın yaza döndüğü bu günlerde; deniz tutkunları, İstanbul’da denizin tadını çıkarmayı özleyenler şenlik havasında geçen bir yarışmada buluştular.

Türkiye’nin 25 ilinde faaliyet gösteren 55 kulübün her birinden 1 erkek 1 kız optimist sporcu ve 1 yöneticinin katıldığı yarışlar; Haliç -Unkapanı Köprüleri arasında kurulan parkurda 26 – 27 Mayıs 2007 tarihleri arasında yapıldı.

Yarışmaya katılacak sporcular 25 Mayıs 2007 tarihinde İstanbul’a geldiler. 26 Mayıs 2007 tarihinde saat 11.00 de yarışların startı verildi. Yarışmalar çekişmeli ve heyecanlı geçti. 27 Mayıs 2007 Pazar günü saat 17.00 de yarışmalar sona erdi. Dereceye giren sporculara ödülleri Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Katılan her sporcuya şenlik hatıra madalyası aldı. Kulüplere plaket hediye edildi.

Yelken Okulu

Yarışların ardından Beyoğlu’nda yelken okulu açılması için yapılan çalışmalara hız verdi. Yardımlaşmak, paylaşmak, öz güveni geliştirmek, liderlik vasıflarını öne çıkarmak, yarışçı ruhu ve terbiyesi kazandırmak gibi amaçları bünyesinde barındıran yelken sporunu; Beyoğlu’ndaki gençlere sevdirmek ve yaymak amacıyla açılan Yelken Okulu’na çok sayıda müracaat oldu.

Yelkenci olmak isteyen gençler; bu sporu yaparken doğayla nasıl uyum sağlayacaklarını öğreniyorlar. Sorunlar karşısında doğru ve hızlı karar verebilme yeteneklerini geliştiriyorlar. Takım içinde sorumluluk almanın farkına varıyorlar. Görev paylaşımının önemini anlıyor, sosyal bir ortamı da paylaşmış oluyorlar.

1 Temmuz 2007 – 30 Ağustos 2007 tarihleri arasında 3’er haftalık 4 dönem halinde düzenlenen “Yelken Okulu”nda 120 öğrencimiz eğitim alıyor. Dersleri Türkiye Yelken Federasyonu Yelken Antrenörü Sertifikasına sahip sahasında uzman yelken hocaları veriyor.

Beyoğlu Yelken Okulu Fotoğrafları